SON TWEET

aliornek: yemek tarifleri için teşekkürler @kirlangic

FACEBOOK

Kırlangıç sıvı yağları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve fırsatlardan yararlanmak için Kırlangıç Facebook sayfasını beğenin.

PAYLAŞ

Kırlangıç’ı sosyal medya üzerinden paylaşın.

PAYLAŞ
Zeytinyağının Yaygınlaşması

Zeytinyağının Yaygınlaşması

Akdenizli olmayanlar için zeytinyağı, yakın zamana dek, uzak ülkelerin büyüsünü taşıyordu; ya kendine özgü yöresel yemeklerde kullanılır ya da marketlerin özel yiyecekler bölümündeki raflarda kumkuvatlarla safran arasında kaybolur giderdi. İnsanlar zeytinyağıyla genellikle restoranlarda tanışırdı. Çoğu zaman kalitesiz, bazen de hayvansal yağlardan gliserine dek çeşitli katkı maddeleriyle saflığı bozulmuş bu yağlar yüzünden de haksız yere ağır bir besin olarak tanınmıştı.

Ama 1970'lerde yayımlanan bir araştırma sayesinde zeytinyağı itibar kazanmaya başladı. Araştırma, Batılılar arasında kalp hastalığına en az yakalananların Akdenizliler olduğunu ortaya çıkarmıştı. Akdenizlilerin bol miktarda tükettiği zeytinyağının bunda bir payı olduğu düşünüldü. Zeytinyağı damar sertliğinin önlenmesine yardımcı olan 'tekli doymamış' yağ ("iyi" yağ) oranı ve antioksidanlar açısından zengindir.

80'lerin sonunda, batı ülkelerinin zeytinyağı tüketiminde eşi görülmemiş bir patlama yaşandı. Bu durum bir dizi olumlu gelişmenin aynı zamana denk gelmesinden kaynaklanıyordu: Tüketiciler artık bilinçli beslenmeyle çok daha ilgili, katkı maddesi içermeyen doğal ürünleri tercih etmeye çok daha hevesliydiler; iyi kalitede ürünlere yüksek bedeller ödemeye de hazırdılar. İnsanlar egzotik mantarlardan Sumatra kahvesine dek pek çok ithal yiyeceğin albenisini keşfettikçe, zeytinyağı da bundan payına düşeni almaya başladı.

Zeytinyağı geçmişten günümüze birçok alanda insanoğluna fayda sağlamıştır. Günümüzde sağlık için doktorlar tarafından önerilirken, yemeklere kattığı lezzet  sebebiyle birçok aşçı tarafından kullanılmaktadır. Zetinyağının sızma ve riviera türleri aynı yerlerde kullanılabildikleri gibi farklı yemeklerde de kullanılabilmektedir. Sızma zeytinyağı, doğanın sağlığını sofralarımıza taşıyan zeytinyağının en doğal, en aromatik halidir. Nefis kokusu ve mükemmel lezzeti ile tüm yemeklerinize uygun olan Kırlangıç Sızma Zeytinyağı’nı, yoğun, aromatik tadına daha iyi varabilmek için özellikle başlangıçlar,salatalar ve kahvaltılarda keyifle kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ile sağlıklı yemekler yapmak istiyor ancak zeytinyağının kendine has tadını ve kokusunu ağır buluyorsanız Kırlangıç Riviera tam size göre.Kırlangıç  Riviera, naturel ve rafine zeytinyağlarının karışımından üretilmektedir. Özenle dengelenmiş, yemeklerinizin tadını bastırmayan hafif aromasıyla Kırlangıç Riviera Zeytinyağı, sıcak çeşitler başta olmak üzere hem hafif hem lezzetli olmasını istediğiniz tüm yemeklerinizi ziyafete dönüştürür.